top of page

Noi strategii de îngrijire pentru copiii si tinerii afectați de melanom- un proiect Horizon 2021

Cu ocazia zilei mondiale impotriva cancerului, World Cancer Day, suntem mandri sa anuntam parteneriatul Asociatiei de pacienti Melanom Romania (AMeR) la proiectul European MELCAYA, ''Noi strategii de îngrijire pentru copiii, adolescenții si tinerii afectați de melanom''.

Proiectul este o oportunitate extraordinara, dar si o responsabilitate pe masura, o sansa de a rezolva dificultățile de preventie si diagnosticare si identificarea de noi tratamente pentru copii si adolescenti inclusiv in Romania si tarile din Est. Teme acoperite

Melanomul la copii si tineri este dificil de înțeles, prevenit si diagnosticat, iar tratamentele inovatoare din melanom sunt in prezent inaccesibile tinerilor si copiilor, afectând șansele lor de recuperare si supraviețuire.
Proiectul este complex, avand ambitia sa acopere aspecte importante pentru pacienti: - care sunt factorii de risc pentru melanom la copii, adolescenti si adultii tineri - cum se dezvoltă melanomul: de la simpli nevi la leziuni precursoare- la malignitate și apoi - metastaze - cum se poate imbunatati diagnosticul histopatologic și molecular - crearea unei platforme digitale pan-europeană pentru a doua opinie - validarea de terapii împotriva melanomului la copii, adolescenți și adulți tineri (CAYA), precum și eficacitatea și toxicitatea acestora, inclusiv impactul pe termen lung asupra fertilității - construirea unui predictor de risc pentru melanom la copii si tineri prin achiziția de date si training algoritmi de inteligența artificială (AI) - dezvoltarea de instrumente de diagnosticare ne-invazive, cum ar fi dispozitivul de analiză a respirației și plasturii dermatologici de detectare a melanomului - construirea unui model de prognostic folosind imagini clinice, dermoscopice și histopatologice si AI - Implementarea de strategii de asistență medicală, deci, practic, cum să transpunem toate cele de mai sus în practica in asa fel ca pacientii sa beneficieze.

Rolul Asociatiei noastre
Melanom Romania va facilita interactiunea consortiului cu comunitatea pacientilor cu melanom din toate tarile europene cu care avem colaborare (22 tari). Sarcina noastră este sa ne asiguram că proiectul și rezultatele sale raman relevante pentru pacienți și familii, sa educam comunitatea noastra si alti grupuri interesate pentru a ajuta mai bine copiii, adolescenții sau adulții tineri care se luptă cu melanomul si sa contribuim la implementarea rezultatelor. Melanom Romania este coordonator al pachetului de lucru WP9: Angajare in cercetare, educație si advocacy si participant in toate cele 10 pachete de lucru, in mod special pachetul WP7, axat pe implementarea tehnologiilor de sanatate dezvoltate in proiect.

Parteneri
Proiectul este coordonat de Fundatia Clinica pentru Cercetare Medicala (Spania) iar parteneri in proiect sunt: Hospital Clínic de Barcelona, Eberhard Karls University Tübingen, Aix-Marseille Université, Università degli Studi di Firenze, Università degli Studi di Perugia, German Cancer Research Center, Prinses Máxima Centrum, Karolinska Institute, Istituto Nazionale dei Tumori di Milano, Maria Sklodowska-Curie National Research Institute of Oncology, Leibniz Research Institute for Environmental Medicine in Duesseldorf, Technion- Israel Institute of Technology, Athena Tech, Synyo GmbH, Università Cattolica del Sacro Cuore, Fondazione Policlinico Gemelli, Institut Català d’Oncologia, Instituto de Investigación Biomédica de Bellvitge, Asociatia Melanom Romania, Italian National Agency for Regional Healthcare Services, Institut Curie Paris, Medical University of Gdansk Berlin Charité, Nevus Netwerk Nederland.

Prima intalnire- sau Kick of Meeting- a avut loc la Barcelona in 12-13 ianuarie 2023, intalnire in cadrul careia s-au prezentat pe larg pachetele de lucru, obiectivele si provocările asteptate. Proiectul a inceput la 1 decembrie 2022.


Comments


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
bottom of page